Nasi partnerzy

Badania kału ogólne

Obejmuje ocenę makroskopową i mikroskopową próbki uzyskanej od pacjenta. Oceniana jest barwa i zapach próbki oraz obecność śluzu, niestrawionych resztek pokarmowych, komórek nabłonkowych, krwinek czerwonych oraz komórek układu odpornościowego. Uzyskany materiał sprawdzany może być zarówno pod kątem występowania wirusów, grzybów i bakterii, jak i pod kątem obecności związków pochodzących z organizmu, które nie powinny się tam znaleźć (np. krew utajona).

Badanie kału

Najczęściej wykorzystywane jest w diagnostyce zaburzeń przewodu pokarmowego. Analiza wyników pozwala wykryć pasożyty, choroby bakteryjne, choroby trzustki, utajone krwawienia, a nawet nowotwór jelita grubego. Ponadto, pomaga w identyfikacji czynników odpowiedzialnych za ich występowanie. W naszym laboratorium wykonujemy badania kału:


Najczęściej zalecane jest, gdy podejrzewa się występowanie chorób lub pasożytów w systemie pokarmowym. Może być wykonywane profilaktycznie, co kilka lat, nawet przy dobrym samopoczuciu. Jest również obowiązkowe, gdy pacjent podejmuje pracę w gastronomii.

Jak prawidłowo pobrać kał do badania ogólnego?

Przed pozyskaniem próbki należy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczony pojemnik z łopatką oraz czyste, suche, najlepiej jednorazowe naczynie. Przed oddaniem kału zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego, a następnie przystąpienie do defekacji na przygotowane naczynia. Następnie, za pomocą zakrętki z przytwierdzoną łopatką, pobrać niewielkie ilości próbki, skupiając się zwłaszcza w miejscach z widoczną krwią, śluzem czy ropą. Całkowita ilość stolca w pojemniku oddanym do badania ogólnego powinna odpowiadać wielkości orzecha włoskiego.

Jeżeli jest to możliwe, tak pobraną próbkę należy niezwłocznie dostarczyć do naszego punktu pobrań. Gdy występuje taka konieczność, pojemnik przechowywać w lodówce maksymalnie 24 godziny.

Jak przygotować się do oddania kału do badania ogólnego?

Zaleca się, by pacjent przed pobraniem próbki nie zmieniał w drastyczny sposób swoich nawyków żywieniowych. Na dobę przed pobraniem próbki do badań kału należy bezwzględnie zrezygnować z alkoholu, nie należy także przyjmować środków powodujących rozwolnienie.

Nazwa badania Materiał Czas oczekiwania na wyniki
(dni robocze)
Kał na pasożyty i cysty lamblii Kał 1
Krew utajona w kale Kał 1
Test na obecność lamblii (ELISA) Kał środa, piątek
Badanie ogólne kału Kał 1
Kał na Rota Wirusy Kał 1
Posiew kału (bakteriologiczny) Kał/Wymaz 5-8

Nowości

Pracujące niedziele

Pobrania - dzieci

Wykonujemy pobrania u dzieci
ze spektrum autyzmu

poniedziałek - piątek
8:00 - 15:00
sobota
8:00 - 12:00

Pobrania - dorośli

poniedziałek - piątek
7:00 - 15:00
sobota
8:00 - 12:00